INHALACJE

Inhalacje lecznicze są wziewami solanki o stężeniu 0,5%-3%. Służą do leczenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Solanka stanowi rozproszoną w powietrzu fazę płynną (mgła). Inhalacje polegają na wprowadzeniu do układu oddechowego aerozolu leczniczego dzięki zastosowaniu urządzeń (inhalatorów), wytwarzających aerozole o różnym stopniu rozproszenia. Małe aerozole wykorzystuje się do leczenia chorób oskrzeli i płuc, a większe do leczenia chorób górnych dróg oddechowych.
Podczas inhalacji ważny jest prawidłowy sposób oddychania: pogłębiony, wolny tor oddechowy przez usta, ze wstrzymaniem oddechu na krótko przy maksymalnym wdechu przy schorzeniach dolnych dróg oddechowych oraz płytsze oddechy przez nos przy schorzeniach jamy nosowej. Ruchy oddechowe należy wykonywać spokojnie, powoli. Parametry zabiegu ściśle określa lekarz zlecający zabieg.
 
Wskazania

Schorzenia górnych dróg oddechowych, przewlekłe nieżyty nosa, gardła, zatok przynosowych, krtani, stany przed i po zabiegach operacyjnych w obrębie dróg oddechowych, choroby dolnych dróg oddechowych, niektóre ostre i podostre zapalenia tchawicy i oskrzeli, przewlekłe nieżyty oskrzeli, rozedma i pylica płuc, astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Wpływ zabiegu na organizm

Inhalacje mają działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, znoszą skurcz mięśni gładkich oskrzeli, działają stymulująco na błonę śluzową dróg oddechowych, pobudzając ją do wydzielania śluzu i wykrztuszania.

Efekty stosowania zabiegu

Inhalacje działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, oczyszczająco na drogi oddechowe. W trakcie i po zabiegu, poprzez nawilżenie nabłonka, usuwa się nadmiar lepkiej i gęstej wydzieliny oskrzelowej z dróg oddechowych, zmniejsza się obrzęk śluzówki i rozszerzają się oskrzela, poprawia się funkcja układu oddechowego. Inhalacje znoszą skurcz mięśni gładkich oskrzeli, poprawiają czynność surfaktantu zapobiegającego zapadaniu się pęcherzyków płucnych.
INHALACJE
INHALACJE