Ultradźwięki są to drgania mechaniczne o częstotliwości wyższej 20 000 Hz generowane przez specjalne urządzenia. Podczas ich aplikacji przez tkanki przechodzi mechaniczna fala, a nie prąd elektryczny, są więc to rodzaj mechanoterapii. Przeważnie w fizykoterapii stosuje się częstotliwość od 0,8 do 3 MHz. Działanie biologiczne ultradźwięków opiera się na zmianach miejscowych (pierwotnych) i ogólnych (wtórnych).
Fonoforeza jest to zabieg polegający na wprowadzeniu związków chemicznych do ustroju za pomocą ultradźwięków. Leki dodaje się do substancji sprzęgającej lub nakłada się bezpośrednio na skórę zamiast tej substancji.
Wskazania
Choroby reumatyczne – reumatoidalne zapalenie stawów, choroby ścięgien i przyczepów mięśni, artrozy, zapalenia okołostawowe, ostrodze piętowej i przykurczu Dupuytrena, chorobach skóry (twardzina, blizny, bliznowce), zapalenia nadkłykci, zgrubienie okostnej, dolegliwości pourazowe, stany po złamaniach, choroba Bechterewa, choroba Sudecka, sklerodermia.
Przeciwwskazania
Choroba nowotworowa, ostre stany zapalne, zaawansowane zwapnienie naczyń, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki, zakrzepica, zaburzenia krzepnięcia krwi, zmiany skórne ( zwłaszcza w przebiegu chorób zakaźnych), stan ogólnego wyniszczenia organizmu, rozrusznik serca, metal w miejscy zmian chorobowych, okolica nasad kości u dzieci, ciąża.
Wpływ zabiegu na organizm
Ultradźwięki wykazują działanie terapeutyczne: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przyspieszenie przepływu limfy w naczyniach limfatycznych i zwiększenie procesów wchłaniania, wytworzenie w tkankach ciepła i stanu przekrwienia czynnego, zmniejszenie napięcia mięśniowego, hamowanie układu współczulnego, zwiększenie rozciągliwości tkanki łącznej w bliznach, przykurczach, zwłóknieniach mięśni i torebek stawowych, przyspieszenie gojenia się ran, zarówno tkanek miękkich jak i tkanki kostnej.
Efekt stosowania zabiegu
Zwiększenie zakresu i swobody ruchu w stawach (zwiększenie mobilności układu ruchu, łatwiejsze wykonanie codziennych czynności, możliwość zwiększenia aktywności fizycznej). Redukcja obrzęków i wysięków pourazowych (ustąpienie dokuczliwych objawów np. ciężkości nóg). Szybszy powrót do zdrowia po urazach narządu ruchu (szybszy powrót do normalnej aktywności, redukcja kosztów leczenia, ograniczenie następstw i powikłań).